Czy w obecnej sytuacji należy zakazać komornikom zajmowania kont szpitali?

Czy w obecnej sytuacji należy zakazać komornikom zajmowania kont szpitali?

PRO

Bożena Banachowicz, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych
Tak. Na dzień dzisiejszy zbyt małe środki są przekazywane z Narodowego Funduszu Zdrowia na szpitale, na leki, na wynagrodzenia. Zabieranie każdej złotówki przez komornika grozi załamaniem tych placówek i nieudzielaniem świadczeń medycznych. Nasz protest głodowy i akcje w całej Polsce są wymierzone właśnie w przepisy kodeksu postępowania cywilnego, które umożliwiły zajmowanie kont szpitali. Akcje będą trwały do skutku.

KONTRA
Prof. Stanisław Waltoś, nauki prawne, postępowanie karne, UJ
Nie. Możliwy jest tylko i wyłącznie apel ministra sprawiedliwości do sumienia komorników i nic więcej. Komornik nie podlega ministrowi sprawiedliwości w zakresie wykonywania czynności komorniczych. Komornikom może coś nakazać tylko zmieniony kodeks postępowania cywilnego, a zwłaszcza uchwalenie już gotowego projektu art. 890 k.p.c., który powinien być przyjęty przez Sejm w iście ekspresowym tempie.

Wydanie: 8/2005

Kategorie: Pytanie Tygodnia

Napisz komentarz

Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy