Ekologia w obiektywie

Rozstrzygnięto piątą edycję konkursu fotograficznego „Ekologia w obiektywie” firmy Bayer. W tym roku nadesłano rekordową liczbę zdjęć – aż 1750 zostało zakwalifikowanych do konkursu. O zwycięstwo walczyło 340 fotografów. Mottem konkursu było hasło „Ziemia XXI w.”.
Nagrodzone prace można oglądać na murach warszawskiego Barbakanu do 15 sierpnia, później wystawa pojedzie do Gdyni.
W konkursie „Ekologia w obiektywie” mogli brać udział zawodowcy i amatorzy. Po raz pierwszy natomiast wprowadzono kategorię wiekową dla młodzieży 12-18 lat. Uczestnicy konkursu ubiegali się o nagrody w trzech kategoriach merytorycznych: „Przyroda”, „Dewastacja” oraz „Symbioza”.
Zwycięzcą grand prix został Tomasz Kluczyk z Białegostoku za pracę „Bałtyk-Polska”. Zdjęcie wykonał w Chłapowie.
W przedziale wiekowym powyżej 18 lat w kategorii „Przyroda” pierwsze miejsce zajął Zdzisław Dados z Wrocławia za fotografię „Słońcem i wiatrem malowane”. W kategorii „Dewastacja” zwyciężył Piotr Zdrzyniecki z Łodzi za pracę „Pejzaż”, która pokazuje zdewastowany przez człowieka krajobraz podczas budowy elektrociepłowni w Łodzi. W kategorii „Symbioza” najwyżej oceniono fotografię „Laguna” wykonaną na Islandii przez Pawła Kosickiego z Poznania.
Jury przyznało także wyróżnienie. W kategorii „Przyroda” otrzymała je Iwona Dziuk z Warszawy za zdjęcie „Polski biegun północny 4” robione zimą na Zatoce Gdańskiej.
W przedziale wiekowym 12-18 lat nagrodę główna w kategorii „Przyroda” przypadła Elżbiecie Dobek ze Zwierzyńca. Nagrodzone zdjęcie nosi tytuł „Brzeg morza”. Autorka wykonała je na rzece Wieprz w Obroczy. W kategorii „Dewastacja” zwyciężyła Ewelina Karcz z Radomia. Jej zwycięska praca jest zatytułowana „Rozdarcie” i została zrobiona w Starachowicach.