Mandala pięciu buddów
Mandala – miejsce uświęcone, koncentryczna przestrzeń wokół osi świata – to jeden z najbardziej znanych symboli buddyjskich. Manda (z sanskrytu) oznacza najlepszą część, istotę rzeczy, la – otaczanie, ochronę. Mandala ma formę wpisanego w kwadrat okręgu z postacią lub symbolem bóstwa, kwadrat z kolei znów wpisany jest w okrąg. Mogła być usypywana z kolorowego piasku, tkana, malowana na płótnie lub na ścianach gompy, lepiona z ciasta i masła. Wystawa w Galerii Azjatyckiej, zorganizowana z okazji przypadającego 7 lutego księżycowego Nowego Roku, poświęcona jest ikonografii buddów i innych postaci z panteonu wadżrajany i mahajany. Tytułowi buddowie stoją na czele rodzin grupujących różne bóstwa.
Są związani z kierunkami świata i tworzą układ stanowiący właśnie mandalę. Na wystawie prezentowanych jest ok. 120 eksponatów: religijne zwoje malarskie na płótnie, miniatury noszone w relikwiarzach osobistych, drzeworyty na papierze i płótnie, rzeźby religijne z brązu czy mosiądzu oraz przedmioty rytualne.
Na wystawę \”Mandala pięciu buddów\” zaprasza obchodzące 35-lecie istnienia Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Galeria Azjatycka, ul. Freta 5. Ekspozycję można oglądać do 4 maja.
Kategorie: Bez kategorii
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy