Nie czytałeś? W wakacje nadrób zaległości
Nie czytałeś? W wakacje nadrób zaległości
Peter Atkins
Palec Galileusza
przeł. Tomasz Hornowski
Rebis, Poznań 2005
Za czasów Galileusza zadanie, którego podjął się autor – opisać stan współczesnej nauki – było dużo łatwiejsze. Jednak jak twierdzi Atkins: \”U podstaw świata leży matematyka: wszechświat i wszystko, co się w nim znajduje, jest matematyką\”. Podszedł zatem do sprawy z punktu widzenia logiki i matematyki i skoncentrował się na podstawowych, fundamentalnych pojęciach. W ciekawej, wartkiej opowieści, pełnej anegdot – ale i przystępnie przedstawionych naukowych szczegółów – zawarł to, co warto wiedzieć we współczesnej nauce. Świetna rzecz dla tych, którzy lubią dużo wiedzieć.
Jean Baudrillard
Duch terroryzmu. Requiem dla Twin Towers
oraz
Pakt jasności. O inteligencji zła
Sic!, Warszawa 2005
Teksty Baudrillarda (francuskiego filozofa i socjologa, który zainspirował twórców \”Matriksa\”) mają opinię złożonych i mało przystępnych. Taka na pewno jest jego ostatnia książka \”Pakt jasności\”, rozwijająca kluczową myśl, że \”przemiana Zła w nieszczęście jest najbardziej rozwiniętą gałęzią przemysłu XX wieku\”. Wymaga czasu i spokojnej analizy spostrzeżeń autora. Dlatego warto najpierw przeczytać cztery dużo przystępniejsze teksty zawarte w \”Duchu terroryzmu\”. To świetnie napisana, ale i prowokacyjna, próba odpowiedzi na pytanie, czy wydarzenia takie jak 11 września w ogóle można zrozumieć. A jeśli nawet, to czy cokolwiek nam to da?
Wywiady prasowe wszech czasów
wybór i oprac. Christopher Silvester
przeł. Magdalena Słysz i Krzysztof Obłucki
Iskry, Warszawa 2005
Książka ta to nie lada gratka nie tylko dla studentów dziennikarstwa, jak to sugeruje wydawca. To niezwykła okazja przeczytania wywiadu z Gandhim, Lennonem, Picassem, Rooseveltem, Stalinem, Hitlerem, Tołstojem, Beckettem, Freudem, Edisonem, Twainem, Gretą Garbo, Marilyn Monroe czy Alem Capone. Lista jest długa, ale każdy bohater zapisał się na trwałe – dobrze lub źle – w historii ludzkości. Książkę otwiera wywiad uznawany za pierwszy w historii, a lekturę dodatkowo ułatwiają notki biograficzne o osobie udzielającej wywiadu, jak i o jej rozmówcy.
Tadeusz Konwicki
Kalendarz i klepsydra
Czytelnik, Warszawa 2005
To oczywiście tytuł wielokrotnie już wznawiany – pierwsze wydanie ujrzało światło dzienne w 1976 r. W formie quasi-dziennika autor przywołuje wydarzenia ze swego życia, przytaczając anegdoty i gdzieniegdzie pozwalając zajrzeć w życie prywatne. Ale to wydanie jest inne niż poprzednie. Powstało na podstawie autorskiego rękopisu, przechowywanego w Bibliotece Narodowej. Konwicki tak pisze o motywach, które kierowały nim, kiedy godził się na wydanie swego dzieła w zupełnie odmiennej rzeczywistości: \”Przystałem na wznowienie \”Kalendarza i klepsydry\”, ponieważ miałem ochotę lekko ocenzurować moich cenzorów, którzy trzydzieści lat temu znęcali się nad tą książką.\”
Francis Fukuyama
Budowanie państwa. Rządzenie i ład światowy w XXI wieku
przeł. Jacek Serwański
Rebis, Poznań 2005
Oto dla świata wyrósł nowy globalny problem – słabe państwa. Są one zagrożeniem nie tylko dla swoich własnych obywateli, ale także źródłem takich klęsk o światowym zasięgu jak ubóstwo, AIDS, narkotyki czy terroryzm. Dlatego kraje bogate, zdaniem Fukuyamy, w trosce o własne bezpieczeństwo powinny słabe państwa wspierać i naprawiać. Autor analizuje skutki słabości państw dla świata, a także to, jakie państwo należy budować i w jaki najefektywniejszy sposób. Jeśli chodzi o pisarskie zdolności słynnego filozofa i socjologa, to wydają się nieco nierówne. Pierwszą i ostatnią część tej książki czyta się wartko, ale w środkowej chwilami trudno przebrnąć przez drobiazgowe wnioskowanie. Może dlatego, że początkowo była to seria wykładów, wygłaszanych na jednym z amerykańskich uniwersytetów.
Słownik filmu
pod red. Rafała Syski
Zielona Sowa, Kraków 2005
Niezwykle solidnie przygotowany słownik, który przyda się każdemu, kto kino kocha, a nie tylko zajmuje się tą tematyką z racji studiów czy zawodu. Jak na tego typu wydawnictwo układ książki jest nietypowy, ale bardzo wygodny. Część pierwsza to terminy z historii, teorii, analizy i techniki filmowej. Druga to biogramy filmowców, a trzecia – noty o najważniejszych filmach w historii: od \”2001: Odysei kosmicznej\” Kubricka po \”Żywot Mateusza\” Leszczyńskiego. Słownik w udany sposób łączy terminologię specjalistyczną i wiedzę o kinie artystycznym z informacjami o aktualnych gwiazdach kina komercyjnego.
Historia piękna
pod red. Umberta Eco i Giorlama de Michele
przeł. Agnieszka Kuciak
Rebis, Poznań 2005
Warto sięgnąć po ten bestseller ostatnich miesięcy, choć nie jest kompendium wiedzy o sztuce i nie do końca jest to książka Umberta Eco. Przepięknie wydany tom, ilustrowany reprodukcjami stu arcydzieł wszech czasów oraz wieloma współczesnymi fotografiami, jest próbą opisania jak zmieniały się kanony estetyczne w sztuce. Trzeba zaznaczyć, że tylko w sztuce Zachodu. Obaj redaktorzy książki napisali teksty wprowadzające do poszczególnych rozdziałów i zebrali cytaty oraz fragmenty tekstów ponad 130 autorów – słynnych filozofów, pisarzy, uczonych, artystów i teoretyków sztuki. Piękna – w treści i w formie – podróż przez wieki i kanony piękna.
Kolumnę przygotowała Katarzyna Długosz
Kategorie: Bez kategorii
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy