Nowości 52. Międzynarodowych Targów Książki
ISKRY
Tomasz Jastrun
Powitania i pożegnania
Najnowszy tomik wierszy poety, prozaika, krytyka, eseisty, a przede wszystkim bacznego obserwatora i komentatora polskiej rzeczywistości. Nie bez powodu mówi się, że Tomasz Jastrun o chorobach duszy współczesnego człowieka mówi z typową dla siebie wyrazistością, jednak nie onieśmiela czytelnika mentorskim tonem, przeciwnie – prosta forma jego wierszy sprawia, że wpadają w ucho niczym dobra piosenka, są bliskie człowiekowi, który podąża za nimi jak za swego rodzaju przewodnikiem.
Andrzej Urbański
Wojna, o której nie chcieliśmy wiedzieć
\”Wszystkie opowiedziane w tej książce historie są autentyczne. Spisywałem je w różnych miejscach świata i przy różnych okazjach. Za każdym razem zafascynowany tym samym fenomenem – jak bardzo nieprawdziwe jest przekonanie różnych narodów, że ich własne dzieje są tak wyjątkowe i dramatyczne\”, pisze autor we wstępie do książki, w której nawet oczywiste fakty z historii Europy, przy bliższym przyjrzeniu się im, wyglądają inaczej, niż można przeczytać w podręcznikach. Bo gdzie znajdziemy zdanie, że \”Hitler nie przegrał swojej wojny z Europą? Albo tezę inną, że to nie Europa wyzwoliła się od nazizmu. Na tak oczywistą prawdę zbyt dumni są Anglicy i Francuzi; zbyt uwikłani Włosi i Hiszpanie; nadmiernie obolali Niemcy i Austriacy… A my, Polacy, czy więcej miejsca poświęcamy temu, jak u boku Armii Czerwonej mieliśmy zdobywać Europę. Czy temu, jak obalaliśmy komunizm?\”.
STUDIO EMKA
Jeffrey Gitomer
Czerwona książeczka Sprzedawcy. 12,5 zasady genialnej sprzedaży.
tłum. Radosław Madejski
Sprzedawco! Zamiast myśleć o końcu miesiąca, zacznij myśleć o końcu świata i pamiętaj, że tajemnica osiągnięcia sukcesu zależy od tego, ile serca wkładasz w to, co robisz. Dzięki takim radom Gitomer nie poprowadzi Cię przez kurs skutecznego sprzedawania. Pokaże Ci, jak sprzedać zawsze! Jego strategia oparta jest na wieloletnim doświadczeniu i pozytywnym podejściu do klienta, Bo dobry sprzedawca nie jest twardy, ale serdeczny. I żeby żaden handlowiec tych zasad nie zapomniał, autor zaprojektował książeczkę tak, aby ten mały przewodnik po relacjach z klientem można było nosić zawsze przy sobie.
MUZA
Arturo Pérez-Reverte
Batalista
tłum. Joanna Karasek
Najpoczytniejszy pisarz hiszpański ma swoich wielkich fanów wśród polskich czytelników, zachwyconych \”Klubem Dumas\” czy \”Szachownicą flamandzką\”. W jego najnowszej książce, która była największym wydarzeniem literackim ubiegłego roku w Hiszpanii, słynny swego czasu fotograf wojenny maluje na ścianie wieży panoramę bliżej nieokreślonej bitwy. Podczas pracy prześladuje go obraz wynurzającej się z przeszłości twarzy osoby, która chce wyrównać rachunki, i cień zmarłej 10 lat wcześniej kobiety. Mroczna historia trojga bohaterów, w której sztuka przeplata się z wojną i miłością, określana jest jako najbardziej niepokojąca powieść Revertego.
David Ost
Klęska \”Solidarności\”
tłum. Hanna Jankowska
Historia ewolucji społeczeństwa postkomunistycznego w Europie Wschodniej oparta na badaniach własnych przeprowadzonych w Polsce, rozmowach z robotnikami, działaczami związkowymi i politykami. Ost, amerykański socjolog i politolog o poglądach lewicowych, niegdyś entuzjasta \”Solidarności\”, pokazuje, jak to się stało, że wywodzący się z liberalnej inteligencji przywódcy ruchu \”zdradzili\” swoich robotniczych sojuszników. Ci zaś stali się wielkimi przegranymi procesu transformacji, a ich gniew i poczucie krzywdy szybko wykorzystali prawicowi populiści. Książka prezentuje ciekawe spojrzenie z zewnątrz na \”polskie piekiełko\”, zawiera też nowatorską teorię dotyczącą roli gniewu w polityce.
PHILIP WILSON
Deborah Rodriguez
Szkoła piękności w Kabulu
Rodriguez wyjechała do Afganistanu z chęcią niesienia pomocy i dyplomem kosmetyczki. W Kabulu dowiedziała się, że długoletnia tradycja afgańskich salonów piękności została niemal całkowicie zniszczona przez reżim talibów. Wykorzystując swoją wiedzę z zakresu kosmetyki i energię, otworzyła Kabulską Szkołę Piękności, pierwszy salon kosmetyczny w mieście, szkolący kobiety w zawodzie fryzjerki i kosmetyczki, będącym jednym z niewielu w tej kulturze sposobów zarobkowania dostępnych kobietom. W książce znajdziemy pasjonujące historie uczennic – panny młodej zmuszonej sfingować dziewictwo, 12-latki przymuszonej do małżeństwa, by pokryć długi rodziny, czy błyskotliwej pani doktor, która nie opuszczała domu przez 30 lat. W swojej maleńkiej oazie w samym środku kultury patriarchalnej Debbie Rodriguez daje siłę i pomaga kobietom znaleźć sens życia.
ŚWIAT KSIĄŻKI
Ewa Stachniak
Ogród Afrodyty
Jest rok 1822. W Berlinie zatrzymuje się jedna z najbardziej pożądanych kobiet europejskich salonów XVIII w. – hrabina Zofia Potocka. Chora na raka, w swoich ostatnich dniach dokonuje podsumowania życia. Przeszłość tej pozbawionej skrupułów kochanki królów i książąt jest burzliwa i niezwykle barwna. Skandalizujące życie wiodła wśród dzieci z trzech ojców w pałacach od Sankt Petersburga po Humań. Losy greckiej dziewczyny, która stała się wpływową europejską arystokratką, mają w panoramie burzliwą historię Polski i Europy przełomu XVIII i XIX w.
Eustachy Rylski
Wyspa
Onieśmielona życiem dziewczyna z prowincji szukająca szczęścia, ksiądz playboy, intrygujący wczasowicz i stary pisarz emigrant. W czterech opowiadaniach, połączonych w tle morzem, autor stawia swoich bohaterów w sytuacjach niecodziennych i ekstremalnych. Oprócz konfrontacji z rzeczywistością, muszą skonfrontować się sami ze sobą i swoją osobowością. Obserwując ich zachowanie, Rylski podejmuje próbę analizy motywów i sensu ludzkiego działania. Ale nic tu się nie dzieje wedle schematu. Bo, jak pisze autor w jednym z opowiadań, nic i nikt nie jest tu sobą.
CZYTELNIK
Ryszard Kapuściński
Lapidarium VI
Ostatni tom z cyklu \”Lapidariów\”, przygotowywany przez autora. Najlepszą rekomendacją są jego słowa: \”ťLapidariaŤ stanowią taki odrębny nurt, nie powiązany z innymi moimi książkami. Jest to rodzaj zapisu stanu, zapisu wrażeń i refleksji. Czasami to jest jakiś cytat, czasami fragment rozmowy, czyichś wypowiedzi. To jest luźny zbiór w formie bardzo różnych rzeczy, bo takie, jak powiadam, jest nasze myślenie – bardzo różnorodne, bardzo nieskładne, często bardzo niepowiązane. I to jest technika i forma ťLapidariumŤ\”.
Péter Esterházy
Harmonia Caelestis
tłum. Teresa Worowska
Esterházy, pisarz poszukujący nowoczesnych środków wyrazu, jest potomkiem jednego z najstarszych i najświetniejszych węgierskich rodów arystokratycznych. W powieści, która stała się sensacją literacką na Węgrzech w 2000 r., opowiada o swojej rodzinie – w sposób nielinearny, pełen paradoksów i humoru. Wiele miejsca poświęca opisowi ostatnich dwóch pokoleń rodu, które podzieliły losy węgierskiej arystokracji po II wojnie światowej, padając ofiarą wysiedleń, a mimo to zachowując godność i klasę. Co ciekawe, powieść Esterházego właściwie jako pierwsza w literaturze węgierskiej pokazuje ten fragment trudnej historii kraju.
SANTORSKI & CO.
Jurgen Gaare, Oystein Sjaastad
Harry Potter. Filozoficzny czarodziej
tłum. Iwona Zimnicka
Jeśli filmowy Harry, Daniel Radcliffe, pozuje do nieco roznegliżowanych zdjęć, to znak, że wyrósł, podobnie jak jego bohater, którego też można rozebrać na czynniki pierwsze. Prawdziwego deconstructing Harry dokonują skandynawscy autorzy, udowadniając, że choć cykl o małym czarodzieju nie jest podręcznikiem filozofii, to J.K. Rowling swobodnie czerpała z zasobów światowej myśli filozoficznej – w jej historiach Gaare i Sjaastad wychwytują echa Platona, Nietzschego, Sartre\’a, Schopenhauera, a także wielu mitologii. Udowadniają też tezę, że Potter to bohater w duchu tradycji chrześcijańskiej! W filozoficznych peregrynacjach po kolejnych tomach sagi pomagają ramki z najważniejszymi pojęciami. Dla wszystkich, którzy rośli razem z Harrym.
Maxence Fermine
Płatek śniegu
tłum. Ewa Konarowska
Na pierwszy rzut oka ot, drobiażdżek. Ale kto powiedział, że bogatego materiału do przemyśleń trzeba szukać w opasłych tomiskach? Zwłaszcza że ta historia o poszukiwaniu prawdziwej sztuki, o dojrzewaniu i miłości odwołuje się do japońskiej poezji haiku – jest podobnie minimalistyczna, za to subtelna, operująca paradoksem. O autorze wiadomo niewiele. Swoją notkę biograficzną potraktował równie minimalistycznie: urodzony w 1968 r., mieszka w Sabaudii z żoną i dwiema córkami, najnowsza powieść, która już ukazała się we Francji, właśnie pejzaże Sabaudii ma za tło…
SIC!
Yossi Avni
Ciotka Farhuma nie była dziwką
tłum. Leszek Kwiatkowski
Młody Izraelczyk, targany uczuciem z jednej strony do nowej, bezlitosnej ojczyzny, a z drugiej do Niemiec – kraju oprawców narodu żydowskiego, gdzie żyje, zostaje porzucony przez kochanka. Rozstanie z miłością życia skłania go do ucieczki z zachodniego świata. Bohater zdaje sobie sprawę, że utracił wszystko, co najważniejsze – miłość i Izrael.
Autor opowiada o męskiej miłości, zdradzie i pragnieniu posiadania dziecka. I tęsknocie, która graniczy z szaleństwem. Groteskowy, ale jakże barwny opis dorastania w środowisku Żydów sefardyjskich przywodzi na myśl etos pobożnego Żyda. A miłość homoseksualna jest tylko aspektem, na który jednak Avni rzuca inne, bardzo ludzkie światło.
PRÓSZYŃSKI I S-KA
Marek Niedźwiecki
Lista Przebojów Trójki 1994-2006
Ma już 25 lat, dla wielu to muzyczny uniwersytet, obowiązkowy punkt piątkowego wieczoru. I chyba nikt nie wyobraża sobie Listy Przebojów Trójki bez jej charyzmatycznego twórcy i prowadzącego, Marka Niedźwieckiego, który radio nazywa ciepło rodziną, a słuchaczy przyjaciółmi. Po poprzedniej publikacji na temat listy pan Marek przygotował dla fanów rodzaj pamiętnika, w którym znalazły się wspomnienia antenowej pracy w minionym 12-leciu, pełne barwnych anegdot.
Małgorzata Niezabitowska
Prawdy jak chleba
W grudniu 2004 r. Małgorzata Niezabitowska, rzeczniczka rządu Tadeusza Mazowieckiego, dowiaduje się, że w IPN odnalazła się jej teczka TW. Instytut wbrew prawu przekazuje akta mediom, co oczywiście wzbudza sensację, zwłaszcza że sama zainteresowana nie ma dostępu do tych dokumentów. Niezabitowska występuje o autolustrację, a gromadząc dowody, prowadzi dziennik, w którym opisuje swoją historię. Efektem jest prawdziwa książka akcji, pełna dziennikarskich przygód, niekiedy ocierająca się o thriller sądowy, ale niepozbawiona wątków miłości i przyjaźni, które największą próbę przechodzą w trudnych czasach.
NOIR SUR BLANC
Franceska Michalska
Cała radość życia. Na Wołyniu, w Kazachstanie, w Polsce
Ilustrowane fotografiami wspomnienia urodzonej w 1923 r. w Kamieńcu Podolskim lekarki, której dzieciństwo i późniejsze życie naznaczyła historia, to wycinek losów ludności polskiej przesiedlonej z obszaru Polski przedrozbiorowej. Autorka wraca pamięcią do wielkiego głodu na Ukrainie w latach 30., kampanii kolektywizacji, terroru stalinowskiego, wreszcie zsyłki w 1936 r. do Kazachstanu, gdzie rodzina walczyła o przetrwanie w surowym klimacie środkowej Azji. Bezcenne, bo bezpośrednie świadectwo życia w nieludzkich warunkach, będącego udziałem kilkudziesięciu tysięcy Polaków, wywołuje długą zadumę. \”Powinnam być osobą spełniona i szczęśliwą, i właściwie nią jestem – gdyby nie pamięć o tych, nie tylko najbliższych, którzy pozostali tam na zawsze\”, kończy wspomnienia Michalska.
PIW
Roger Willemsen
Podróż do Afganistanu
tłum. Barbara Tarnas
W tę podróż autor wybrał się z zaprzyjaźnioną Afganką, dla której był to powrót po latach do zniszczonego wojną kraju. W wędrówce od Kabulu po Kunduz Willemsen obserwuje wnikliwie kraj, poznaje go przede wszystkim dzięki ludziom: żołnierzom, nomadom, szmuglerom, mędrcom, zwolennikom talibów, obłąkanym – wszystkim, których spotyka na swojej drodze. Odwiedza fabryki, bazary, szkoły, trudno dostępne wioski tadżyckie. Przekracza zaminowaną przełęcz Salang, dociera w końcu do brzegów mitycznej rzeki Oksus. Zapis tej egzotycznej podróży jest jednocześnie literacką rozprawą na temat podróżowania i próbą zrozumiana inności.
Małgorzata Nowaczyk
Rodzinne drzewo zdrowia. Genetyka dla każdego
Jeśli w czyjejś rodzinie występowały przypadki raka piersi, choroba Alzheimera, nadciśnienie, depresja albo rodziły się dzieci z wadami wrodzonymi, można przypuszczać, że wiele z tych chorób miało podłoże genetyczne. Genetyk Małgorzata Nowaczyk opisuje zasady dziedziczenia chorób wrodzonych oraz metody poradnictwa genetycznego, diagnostyki prenatalnej i badań genetycznych. Wiedza pozwala złagodzić przebieg chorób, a wielu z nich wręcz uniknąć, nawet jeśli ich przyczyna leży w genach. Autorka krok po kroku podpowiada, jak zbierać dane genealogiczne w rodzinie, przedstawia metody zapisywania rodowodu medycznego i wyjaśnia, kiedy należy poprosić o poradę lekarza.
READER\’S DIGEST
Atlas świata
W którym kraju znajduje się jezioro Chanka? Gdzie leży miasto Nonza? Do jakiego kraju należą Wyspy Liparyjskie i Eolskie? Ile lat ma Księżyc, a ile wszechświat? Tym, którzy atlas kojarzą tylko ze zbiorem map geograficznych, polecamy taki, z którego o Ziemi można się dowiedzieć dosłownie wszystkiego. Obok 230 map ogólnogeograficznych oraz pięciu panoramicznych znajdziemy dane na temat polityki, stylu życia czy demografii. Możemy odbyć podróż do najodleglejszych zakątków kosmosu, a także przeczytać o pochodzeniu planety, życiu na Ziemi, ludności, faunie i florze i tworzeniu miast. W atlasie poruszony jest również aktualny i jakże ważny temat zużywania światowych zasobów. Kompendium wiedzy o naszej planecie dopełnia 350 ilustracji oraz zdjęć Ziemi, oceanów i kosmosu.
REBIS
Graham Masterton
Aniołowie chaosu
tłum. Piotr Kuś
Noah, 37-letni kaskader, znajduje na dnie morza u wybrzeży Gibraltaru medalion z napisem PRCHAL. Pilot o tym nazwisku jako jedyny przeżył katastrofę, w której zginął gen. Sikorski. Zafascynowany odkryciem Noah pokazuje medalion byłej dziewczynie zajmującej się jubilerstwem i przyjacielowi. Nie wie, że w ten sposób wydaje na nich wyrok śmierci. Lawina wydarzeń rusza, wciągając czytelnika w pasjonującą historię, której wątki wiodą do starożytnego Babilonu. Mistrz thrillera okrasza swoją powieść kulisami wielu zbrodni politycznych. Coś dla tych, którzy lubią szybką akcję, twardych mężczyzn, piękne kobiety i wyrafinowany seks.
Daniel Goleman
Inteligencja społeczna
tłum. Andrzej Jankowski
Autor popularnej na całym świecie \”Inteligencji emocjonalnej\” tu idzie o krok dalej: stawia tezę, że jesteśmy zaprogramowani na związki społeczne i że związki mają zaskakująco głębokie znaczenie dla wszelkich aspektów naszego życia. Dobre stosunki z innymi działają jak witaminy, złe trują organizm, bo nasze reakcje na zachowania innych oraz ich reakcje na nasze zachowania wywierają ogromny wpływ na biologię organizmu, wywołując złożone reakcje hormonalne. Jak czerpać te \”witaminy\”? Czy sposobem wychowania możemy zagwarantować szczęście naszym dzieciom? Na czym wreszcie powinna się opierać trwałość małżeństwa? Jak szefowie i nauczyciele mogą wydobyć to, co najlepsze z pracowników i uczniów?
SONIA DRAGA
Alan Spence
Czysta ziemia
tłum. Bogumiła Nawrot
Oboje zapisali się w historii i kulturze – on jako \”szkocki samuraj\”, ona jako Madame Butterfly. Thomas Glover przybywa do Japonii w 1859 r. w poszukiwaniu przygody i okazji do zbicia majątku. Tych zaś nie brakuje – interesy same pchają mu się do rąk. Jest jednak bardziej od innych \”barbarzyńców z Zachodu\” otwarty na japońską kulturę, stopniowo w nią wrasta, a gdyby jeszcze miał syna… I tu zaczyna się wątek uwieczniony przez Pucciniego. Jednak japońska kochanka Glovera nie jest postacią jednoznacznie tragiczną. W tej historii ostatecznie wygrywa właśnie ona.
WYDAWNICTWO LITERACKIE
Orhan Pamuk
Nazywam się czerwień
tłum. Danuta Chmielowska
Tajemnica, intryga, miłość i zagadka filozoficzna czekają na czytelników bestsellera ubiegłorocznego laureata literackiej Nagrody Nobla. W XVI-wiecznym Stambule grupa artystów na zlecenie sułtana ma stworzyć księgę upamiętniająca jego wielkość. Ozdobą księgi mają być barwne miniatury, ale religia muzułmańska zakazuje przedstawień figuratywnych. Należy zatem zachować jak najdłużej tajemnicę – zarówno zlecenie, jak i wykonawcy są zagrożeni. Jeden z zatrudnionych mistrzów zostaje zamordowany… Tę najpopularniejszą z powieści Pamuka przetłumaczono na 24 języki.
ZNAK
Magdalena Kursa, Rafał Romanowski
KRK. Książka o Krakowie
Kraków nieustannie się zmienia – swój renesans przeszedł już żydowski Kazimierz, teraz do głosu dochodzą Nowa Huta i rzemieślnicze Podgórze. Ponadto miasto jest ostatnio niekwestionowaną stolicą brytyjskich kawalerów, którzy jego uroki i mroki poznają od strony piwno-knajpianej na słynnych wieczorach. Międzykulturowy i kosmopolityczny klimat Krakowa ściąga też innych przyjezdnych, którzy tu zaczynają nowe życie. O fenomenie miasta w tym szczególnym bedekerze opowiadają 23 związane z nim znane osoby, m.in. Dorota Szumowska, Marcin Koszałka, Janek Simon – z ich odpowiedzi powstaje nieprzewodnikowa mapa alternatywnego Krakowa, pełnego miejsc, których tak bardzo w Warszawie zazdrościmy.
Bebe Moore Campbell
Podwójne życie mojej córki
tłum. Anna Gralak
18-letnia Trina cierpi na psychozę. Jej matka Keri bezskutecznie walczy o konsekwentne leczenie córki, która nie przyjmuje tabletek, a w atakach furii jest groźna dla samej siebie i otoczenia. Przeszkodą w systematycznym leczeniu jest kolor skóry Triny, który wyklucza z kręgu pacjentów uprzywilejowanych. W tej sytuacji matka decyduje się na radykalne metody. Poruszająca powieść o trudnej relacji matki i córki, obciążonej chorobą, naznaczonej piętnem dyskryminacji rasowej pozwala zweryfikować pojęcia tolerancji, równouprawnienia i miłości, którymi tak chętnie szafujemy.
Kategorie: Bez kategorii
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy