Szukasz prezentu dla dziecka? Zobacz, co polecają wydawcy
Rod Green
Święty Mikołaj
i jego magiczny świat
Arkady
O Mikołaju od A do Z, czyli co każde dziecko przed świętami wiedzieć powinno. Wspaniała książka z ilustracjami Jona Lucasa i Carol Wright jest nie tylko kompendium wiedzy o samym Mikołaju i Arktyce, gdzie mieszka, lecz także pokazuje jego świat \”od kuchni\”, w tym pilnie strzeżone tajemnice, łącznie z tą największą: skąd Mikołaj wie, co dzieci chcą dostać pod choinkę. Niewątpliwą atrakcją dla małych czytelników będą liczne ukryte w książce niespodzianki: ruchome obrazki, tajemnicze koperty czy magiczna księga elfów.
Maciej Wojtyszko
Bromba i psychologia
Jacek Santorski & Co
Pamiętacie Brombę i innych mieszkańców Naszej Okolicy? Tym razem Bromba odkrywa psychologię i wraz z Glusiem, Fikandrem, Malwinką, Psztymuclem, Kajetanem i Makawitym zagłębia się
w rozważaniach najciekawszych zagadnień psychologicznych,
np. czy wszyscy czujemy tak samo, jak osiągnąć mistrzostwo lub co zrobić, kiedy się nie wie, co się dzieje z rodziną.
Sassa Buregren
Mała książka o demokracji
Mała książka o feminizmie
Jacek Santorski & Co
Niezwykłe książeczki, które o sprawach trudnych i ważnych – nie tylko zresztą dla dzieci – mówią w sposób zrozumiały i wyczerpujący. \”Mała książka o demokracji\” wyjaśnia, czym jest demokracja i prawa człowieka. Zachęca czytelnika do walki o swoje prawa, uświadamiając mu, dokąd może się zwrócić, aby uczynić swój głos słyszalnym. Poznajemy w niej wybitne osoby, które przyczyniły się do tego, aby świat był lepszy, i jako cel życia obrały walkę o szacunek dla drugiego człowieka. Co ciekawe, większość z nich to kobiety i dzieci. Miodem na serce wszystkich postępowych i otwartych rodziców będzie zaś \”Mała książka o feminizmie\”. Autorka stawia w niej wiele ważnych pytań i przytacza najistotniejsze fakty z historii feminizmu. Poznajemy je razem z Zosią, która zastanawia się, dlaczego tak mało kobiet decyduje o losach świata i co zrobić, żeby to zmienić. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich dzieci. Teksty zaadaptowała i opatrzyła wstępem Magdalena Środa.
Joanna Krzyżanek
Cecylka Knedelek,
czyli książka kucharska
dla dzieci
Jedność
Cecylka Knedelek ma wszelkie szanse, by stać się dziecięcą Ćwierciakiewiczową – solidna księga zawiera ponad 130 przepisów na wszelkiego rodzaju dania, które dzieci mogą wykonać same pod okiem rodziców. Towarzyszy im prawie 100 zabawnych historyjek o Cecylce mieszkającej w Starym Knedelkowie przy ulicy Naleśnikowej. Taki podręcznik to świetny sposób na zaprzyjaźnienie dzieci – nie tylko dziewczynek – z kuchnią i gotowaniem. Przepisy opatrzone są rysunkami i poradami.
Stach Maculewicz
Ballady
KOS
Zilustrowane przez Annę Kopeć-Twardowską ballady o domu, drzewie, kogutku, krowie i piesku są nie tylko pouczające, lecz także uwrażliwiają na otoczenie i zachęcają do snucia marzeń. Prawdziwe marzenie jest tym, co porywa nas do lotu, mówi ich autor.
René Goscinny,
Jean-Jacques Sempé
Nowe przygody Mikołajka, tom 2
Znak
Wspaniała niespodzianka… przede wszystkim dla rodziców, którzy pamiętają przygody Mikołajka w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej, emitowane w radiowych audycjach dla dzieci. W 45 zupełnie nowych historyjkach poznajemy kolejne perypetie tytułowego bohatera oraz jego kolegów o interesujących imionach: Godfryda, Ananiasza, Kleofasa, Alcesta czy Rufusa, ilustrowane niepowtarzalnie przez Sempego. Proszę Państwa, pod pretekstem mikołajkowego prezentu można bezkarnie wrócić w czasy wielkiej dziecięcej beztroski.
John Malam,
John Woodward
Atlas dinozaurów
Arkady
Od czasów premiery \”Parku jurajskiego\” dinozaury nie schodzą ze szczytów popularności. Ta książkowa podróż do zaginionego świata temat prehistorycznych zwierząt traktuje niezwykle poważnie, dlatego będzie idealna dla młodych naukowców. Dzięki specjalnym foliom i płycie CD można zobaczyć, jak zbudowane były poszczególne okazy i jak się poruszały. Doskonale zilustrowane informacje uatrakcyjnione są zaś ciekawostkami na temat samych dinozaurów oraz miejsc, gdzie znaleziono skamieniałości. Przejrzysty układ oraz interesujące informacje wciągną również dorosłych.
Odkrywam świat przyrody
Multico
Seria uroczych książeczek przyda się małym miłośnikom przyrody, których fascynuje to, co dzieje się w lesie, parku, nad rzeką, albo chcą samodzielnie przewidywać, jaka będzie pogoda. Podstawowe pojęcia z różnych dziedzin są tu objaśnione prosto i zrozumiale, a w prowadzeniu własnych obserwacji pomagają dołączone do każdej książeczki notatnik z zadaniami i lupa.
Małgorzata
Musierowicz
Na Gwiazdkę
Akapit Press
Propozycja przede wszystkim dla młodych czytelniczek, ale podczytywać ją będą również ich mamy, które dorastały razem z Kłamczuchą czy Borejkami. To rodzaj pamiętnika i poradnika ze wskazówkami, co zrobić, żeby Boże Narodzenie było naprawdę szczęśliwym czasem – skłania do zadumy i zmiany tego, co nam się nie podoba w naszym otoczeniu, począwszy od samych siebie. Zawiera również sprawdzone przepisy na bożonarodzeniowe przysmaki.
Marilyn Kaye
Penelopa
Philip Wilson
Współczesna bajka oczywiście z happy endem. Propozycja dla nastolatek, zwłaszcza tych niepewnych swojej wartości, opowieść, która udowadnia starą prawdę, że żeby być naprawdę szczęśliwym, trzeba w pełni zaakceptować siebie. Penelopa ma wszystko, a nawet więcej, a to więcej to… świński ryjek zamiast nosa. Nie do pozazdroszczenia. Ukryta przed światem dziewczyna nie może już znieść szukającej dla niej męża matki i ucieka z domu. W realnym życiu odważnie zmaga się ze swoją przypadłością i – bez niespodzianek – znajduje przyjaźnie i prawdziwe szczęście.
Matt Wolf
Mamo, opowiedz mi bajkę
Jedność
Zbiór ciepłych, pogodnych bajek na dobranoc, które opowiadają swoim maluchom przed snem mamy Jeżowa, Kangurzyca, Niedźwiedzica i Słonica, pięknie wydany i barwnie zilustrowany – pobudza dziecięcą wyobraźnię.
Jürgen Banscherus
Świąteczna przesyłka
Akapit Press
Drżyjcie wszyscy, którzy macie coś na sumieniu, kiedy do akcji wkracza detektyw Kwiatkowski, następca niedoścignionego Sherlocka Holmesa, prywatnie uczeń. W kolejnym tomie przygód dwa tygodnie przed świętami Kwiatkowski znajduje przyklejoną do śmietnika kartkę z niepokojącym napisem \”Chłopaki, jutro gdzieś tu huknie!\” i natychmiast zaczyna zbierać dowody rzeczowe… Nowa sprawa to jego żywioł.
Ewa Opara
Przygody Berniego
Klucze
Berni to mały, zabawny piesek, który niestety łatwo się gubi. Całe szczęście podczas swojej wędrówki po Australii spotyka życzliwych ludzi, a po wielu perypetiach znajduje wreszcie prawdziwy dom i kochającą rodzinę. Rysunki do historyjki, a przede wszystkim uroczą postać Berniego stworzyła Helen Semmler.
Barbara Gawryluk
Dżok – legenda psiej wierności
Literatura
Wzruszająca opowieść oparta na faktach, czyli historii niezwykłego psa Dżoka, przygarniętego ze schroniska, który wiernie czekał na jednym z krakowskich rond na swojego pana, mając nadzieję, że ten kiedyś wróci… Psia tęsknota stała się przedmiotem wielu opowieści i anegdot, aż wreszcie Dżok został uwieczniony na pomniku w miejscu, w którym zawsze go widywano, a teraz w książeczce.
Opowiadania wigilijne
Pod choinkę od polskich pisarzy
Literatura
W czasie Bożego Narodzenia wszystko może się zdarzyć: można spotkać anioła w supermarkecie, podsłuchać rozmowę bombek na choince albo pocieszyć Mikołaja, któremu zginęły renifery, dowiedzieć się, czego chciałaby gwiazdka na Gwiazdkę lub czemu bałwanek musi być biały. W wigilijny nastrój zaczarowanych świąt wprowadzą wiersze i opowiadania najpopularniejszych polskich autorów literatury dziecięcej, m.in. Wandy Chotomskiej i Barbary Kosmowskiej.
Philip Reeve
Kosmiczny dom Larklight
Nasza Księgarnia
Opowieść o dzielnym rodzeństwie, której tłem jest alternatywna wizja XIX-wiecznej historii. Wiktoriański dom, zawieszony gdzieś nad Księżycem, statki z alchemicznym napędem przemierzają wypełniony eterem kosmos, a Imperium Brytyjskie zakłada kolonie na innych planetach. Na kartach książki czytelnik napotka piratów, olbrzymie pająki, mieszkańców Jowisza, napędzane parą roboty, a także niejedną postać historyczną. Historia oszałamia bogactwem pomysłów, czyta się ją z wypiekami na twarzy.
Marcin Brykczyński
Czarno na białym
i biało na czarnym
Znak
\”Dawno temu, przed wiekami, kiedy świat był jeszcze mały, środkiem nieba wędrowały Bardzo Czarne z Bardzo Białym; I w tej książce wciąż są razem, nic ich nigdy nie rozdzieli – Czerń jest słowem i obrazem, Biel jej pięknie strony bieli…\”.
Nowe wydanie znanych już śmiesznych wierszyków uzupełnione najświeższymi, w których świat jest opisany czernią i bielą, na zasadzie przeciwieństw. Ich bohaterowie to m.in. biały i czarny kot, młynarz i kominiarz czy noc i dzień. W zabawnych ilustracjach rodzice rozpoznają charakterystyczną kreskę samego prof. Janusza Stannego.
Cornelia Funke
Kiedy Święty Mikołaj
spadł z nieba
Nasza Księgarnia
Odkąd Wielka Rada Mikołajów zmieniła zasady rozdawania prezentów, na świecie pozostał tylko jeden prawdziwy Święty Mikołaj, Niklas Julebukk. I niestety ma zakaz wykonywania zawodu. Niespecjalnie się tym jednak przejmuje. Wraz z reniferem Gwiazdonosym, parą aniołów i bożonarodzeniowymi krasnalami od lat już stara się spełnić prawdziwe życzenia przynajmniej kilkorga dzieci. Przynosi im prezenty, których nie można kupić za pieniądze.
Paul Stewart
Corby Flood i żegluga
przez siedem mórz
Nasza Księgarnia
Corby Flood i jej rodzina wybierają się w rejs starym parowcem \”Eufonia\”. Na pokładzie, oprócz oryginalnych pasażerów i ekscentrycznej załog, znajduje się dziwna grupa mężczyzn mówiących o sobie \”Bractwo Klaunów\”, z ładowni zaś dobywa się rzewne zawodzenie. Corby jest uważną obserwatorką, ma dużo czasu na podsłuchiwanie i czynienie ważnych spostrzeżeń, które skrzętnie notuje. Choć jej niesforni bracia nie zauważają niczego niepokojącego, Corby stara się dowiedzieć, co kryje się pod pokładem, i odkryć mroczny sekret klaunów…
Barbara Kosmowska
Buba – sezon ogórkowy
Literatura
Drugi tom opowieści o Bubie, sympatycznej nastolatce w martensach, mistrzyni brydżowej, która doświadcza wszystkich przypadłości wieku dojrzewania. Czasami jest zniechęcona rzeczywistością, miewa kłopoty w domu, zakochuje się, a i w szkole różnie bywa. Ale Buba dzięki wrodzonemu optymizmowi i przyjaciołom, starym i zupełnie nowym, świetnie daje sobie radę w życiu i jeszcze pomaga innym. Barbara Kosmowska jest specjalistką od pokazywania rozterek dzisiejszych nastolatków.
Ewa Marcinkowska-Schmidt
O koziołku, który chciał latać
Klucze
Do literatury dziecięcej wkracza kolejny po Matołku koziołek. Feliks ma wielu przyjaciół, którzy szanują go, bo jest mądry. Mądry, bo pochłania mnóstwo książek – dosłownie, połyka wszelkie słowo pisane, to najkrótsza znana mu droga do zdobycia wiedzy, przynajmniej tak słyszał. Rezolutny koziołek jest bardzo szczęśliwy, ale ma jedno wielkie marzenie – chciałby latać. Czy przyjaciele, źrebak Karuś i mała myszka, pomogą mu je spełnić? Urocza książeczka zilustrowana grafikami Anity Graboś, wykonanymi oryginalną techniką linorytniczą, jest nominowana do nagrody Książka Roku 2007.
Kategorie: Bez kategorii
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy