Nowości 53. Międzynarodowych Targów Książki
MULTICO
Agnieszka i Włodzimierz Bilińscy
Bałtyk, morze o wielu obliczach
Pomorze to prawdziwa ziemia obiecana, raj dla miłośników przyrody, wspaniała wizytówka Polski. Zachwyca nie tylko piaszczystymi plażami, lecz także wydmami, trzcinowiskami, rzadkimi roślinami i zwierzętami. A obok dzikich, niemal nieskażonych działalnością człowieka terenów istnieje zupełnie inny świat: bogatych kurortów, gwarnych plaż i tętniących życiem portów. Ekskluzywny album o charakterze podróżniczym jest ukoronowaniem i udokumentowaniem wieloletnich podróży wybitnych fotografików Agnieszki i Włodzimierza Bilińskich. Prowadzi nas po wybrzeżach, pokazując bogactwo fauny i flory, skarby państw, które związały się nierozerwalnie z historią morza.
Fakty o zwierzętach świata
Ile gatunków zwierząt potrafisz wymienić? Czy wiesz, do jakiej rodziny należą, gdzie żyją, czym się żywią, jakie mają niezwykłe przystosowania i umiejętności? Barwnie zilustrowane kompendia wiedzy o faunie ze wszystkich zakątków świata z nowej serii edukacyjnej zawierają wszystko, co wypada wiedzieć o ptakach, ssakach i rybach, w tym opisy zwierząt, najważniejsze fakty o systematyce, wielkości, wyglądzie, zwyczajach i rozrodzie. W każdym tomie znajduje się słowniczek terminów fachowych. Nie do przecenienia jest też znakomita, profesjonalna strona edytorska.
50 miejsc na weekend
Nowa seria czterech weekendowych przewodników opisuje najciekawsze polecane i warte zobaczenia miejsca w Polsce. Każdy tom serii jest nie tylko bogato ilustrowany, lecz przede wszystkim zawiera przydatne informacje dla podróżujących: mapki dojazdu, adresy i ceny, godziny otwarcia oraz ciekawe teksty do poczytania. W cyklu znalazły się książki rekomendujące miejsca mało znane, zamki i pałace, skarby sakralne oraz polskie miasteczka, w tym takie atrakcje jak Skamieniałe Miasto, park dinozaurów, krzywy las, skansen filmowych dekoracji, wiklinowe królestwo i podwodną elektrownię.
SIC!
Susanna Kaysen
Aparat, który dała mi matka
tłum. Barbara Lindenberg
Grupa rówieśników zgromadzonych na obiedzie prosi młodą dziewczynę o zrobienie im zdjęcia. Unosząc spódnicę, dziewczyna mówi: \”Użyję aparatu, który dała mi matka\” – do tej sceny z filmu Luisa Buźuela \”Viridiana\” nawiązuje tytuł powieści Kaysen. Autorka głośnej \”Przerwanej lekcji muzyki\” tym razem opisuje zmagania z lekarzami, u których bezskutecznie szukała pomocy w związku z nieustannym bólem pochwy. I tak jak przy poprzedniej powieści historia choroby staje się pretekstem do przedstawienia jej relacji z najbliższymi, stosunku do samej siebie, a także ogromnej roli, jaką seksualność odgrywa w życiu każdego z nas.
Tadeusz Bartoś
Jan Paweł II. Analiza krytyczna
Każda kolejna polska publikacja na temat naszego najsłynniejszego rodaka to laurka na jego cześć. Dlatego tak ważna jest książka Tadeusza Bartosia, który, nie umniejszając zasług Jana Pawła II, poddaje jego pontyfikat tytułowej krytycznej analizie. Uznając jego wielkość, wskazuje błędy i zaniedbania, szczególnie w kwestiach ewolucji teologii, reformy Kościoła, celibatu czy antykoncepcji. Bartoś analizuje mit Karola Wojtyły i jego koncepcję religijności, wskazuje rolę, jaką odegrał w obaleniu komunizmu. I zastanawia się nad przyszłością katolicyzmu. Książka jest zbiorem poglądów, które dla ludzi z zagranicy są oczywiste, a w naszym kraju skutecznie blokowane.
Giorgio Agamben
Co zostaje z Auschwitz
tłum. Sławomir Królak
Homo Sacer to człowiek całkowicie odarty z godności, jest już tylko nagim życiem. Jego ekstremalną formą jest więzień obozowy zmierzający swoją ostatnią drogą do komory gazowej, budzący już tylko niechęć. Agamben uważa, że właśnie taki człowiek, który przeszedł tę drogę i przeżył dramat obozu do końca, jest najbardziej wiarygodnym świadkiem. Ale martwi głosu nie mają… Poruszająca opowieść o tych, którzy mimo wszystko mówią o Auschwitz, jest trzecią częścią trylogii Agambena o współczesnych wykluczonych.
STUDIO EMKA
Zbigniew Ryżak
Energia wewnętrzna
Często słyszymy, że możemy coś osiągnąć – wystarczy tylko chcieć. Okazuje się, że nie wystarczy! Trzeba jeszcze umieć chcieć. Sztuką jest nie wzbudzić motywację, lecz ją utrzymać. Książka Ryżaka, psychologa i prezesa firmy szkoleniowej, jest reakcją na popularny ostatnio na Zachodzie rodzaj szkoleń już nie z zarządzania czasem czy ludźmi, ale energią. Bo po co jeździć na szkolenia, jeśli potem nie mamy motywacji do wprowadzania zdobytej wiedzy w życie – nie tylko zawodowe, także rodzinne czy szkolne. \”Energia wewnętrzna\” uczy, jak podsycać zapał i umiejętnie chcieć.
Aneta Łastik
Wewnętrzne dziecko
Wewnętrzne dziecko to cała nasza wrażliwość, uczucia, czyli sfera emocji, która zostaje ukształtowana w dzieciństwie. Ten termin spotykany jest w wielu terapiach i technikach pracy z wyobraźnią. Aneta Łastik jednak proponuje, by wziąć nasze wewnętrzne dziecko za rękę i prowadzić je przez całe życie, bo tylko to pomoże nam zaplanować naszą przyszłość na wiele lat do przodu. Metoda autorki to praca z głosem, dzięki któremu można zajrzeć w głąb siebie i nawiązać kontakt z naszym wewnętrznym dzieckiem. Przecież to, co osiągnęliśmy w naszej wyobraźni, będzie łatwiej osiągnąć w prawdziwym życiu.
W.A.B.
Maria Nurowska
Anders
Jakim człowiekiem był Władysław Anders? Polityk, generał, dla wielu wzór poświęcenia w imię najwyższych idei. Z książki wyłania się także inne oblicze Andersa. Mężczyzny, któremu zabrakło odwagi, aby osobiście powiedzieć żonie, że po 25 latach wspólnego życia związał się z inną kobietą – artystką kabaretową w wieku ich córki. Przywódcy, którego plany nie zawsze były do końca przemyślane, co wielu jego podwładnych kosztowało życie. Polityka niezbyt dobrze znającego się na ludziach, o czym najdobitniej świadczy jego zaufanie do generała NKWD – Żukowa. Autorka nie odmawia Andersowi wielkości, nie tworzy jednak pomnika. Dokumentując biografię listami i wspomnieniami znających go osób, dąży do wydobycia prawdy o nim we wszystkich aspektach jego życia.
Bruno Ballardini
Jezus. I biel stanie się
jeszcze bielsza, czyli jak
Kościół wymyślił marketing
tłum. Michał Oleksiuk
Ballardini dowodzi, że techniki marketingowe wykorzystywano w Kościele od jego początków, a zupełnie świadomie stosuje się je obecnie. Jego dociekania dają nam jedyną w swoim rodzaju opowieść o historii Kościoła, przeplataną pasjonującym wykładem z marketingu. Warto znać tę książkę, by wiedzieć, kiedy naprawdę oddajemy Bogu, co boskie, a cesarzowi, co cesarskie. Ballardini nie jest skandalistą, ale przenikliwym obserwatorem. Wyjaśnia pozornie nieskomplikowane mechanizmy i pokazuje istotę zjawisk, które w zasadzie zawsze były widoczne.
Walerij Paniuszkin, Michaił Zygar
Gazprom. Rosyjska broń
tłum. Karolina Romanowska
Co tak naprawdę wiemy o Gazpromie, największym wydobywcy, od którego uzależniona jest energetyka całej Europy Środkowej i Wschodniej oraz krajów byłego ZSRR? Jak doszło do powstania swoistego państwa w państwie zatrudniającego blisko 300 tys. osób? Dwaj rosyjscy dziennikarze przeprowadzili wnikliwe śledztwo. Rezultaty zostały opisane w książce w formie reportaży, wywiadów, zestawień statystycznych itp. Jak Gazprom wspiera reżim Łukaszenki na Białorusi i czego żąda w zamian? Jaką rolę odegrały działania koncernu podczas pomarańczowej rewolucji na Ukrainie? Jak wygląda sprawa Gazociągu Północnego? Autorzy, opisując Gazprom, sięgają głębiej, nie pomijają również uwarunkowań historycznych i społecznych Rosji.
ŚWIAT KSIĄŻKI
Jennifer Lee Carrell
Szyfr Szekspira
tłum. Andrzej Grabowski
Czy może być lepszy materiał na thriller niż życie i twórczość Williama Szekspira? Szczególnie że cztery stulecia badań nie ujawniły wiele ponad to, że się ożenił, miał trójkę dzieci, inwestował w nieruchomości i nie płacił podatków. A na dodatek nadal nie ma pewności, że słynne dzieła są faktycznie jego autorstwa. W 1613 r. w ogniu staje Szekspirowski teatr Globe, w którym miał się znajdować rękopis mogący wywołać skandal na królewskim dworze. Po 400 latach z powodu tegoż rękopisu teatr zostaje podpalony raz jeszcze, dlatego że rękopis jest dowodem na to, że Szekspir naprawdę stworzył swoje wielkie dzieła. Tropem manuskryptu poprzez Europę i Amerykę podąża młoda uczona oraz tajemniczy zabójca… Powieść zarówno dla amatorów sensacji, jak i fanów Szekspira.
Jerzy Pilch
Marsz Polonia
W przeddzień 52. urodzin narrator postanawia, że nazajutrz sprawi sobie prezent. Kobietę. Inteligentną, szczupłą, metr siedemdziesiąt minimum. Po takim wstępie można by pomyśleć: ot, Pilch jak Pilch. Jednak już za chwilę okazuje się, że tym razem poznamy zupełnie inny świat… Słynny rozpustnik Bezetzny, znany wszystkim Polakom, organizuje u siebie bal. Wśród gości są żywi i umarli, politycy i artyści… A także Zagubiona Legenda Solidarności czy Matka Polka! Rozkręca się karuzela orgii, igrzysk i rautu… Tryskająca humorem i pikanterią książka \”Marsz Polonia\” to opowieść o naszych świętościach i kompleksach oraz o tym, że możliwe są nawet zmiany na lepsze.
Witold Bereś, Krzysztof Burnetko
Marek Edelman.
Życie.
Po prostu
\”Jak się boisz, to nic nie zrobisz. A jak robisz, to się nie boisz\”, słowa legendarnego przywódcy powstania w getcie warszawskim najlepiej oddają jego odwagę i bezkompromisowość. Autorzy stworzyli historię o bohaterze inną niż wszystkie – nie tylko najbardziej chyba obszerną, lecz także osadzoną w historycznych, społecznych i obyczajowych realiach XX w. Blisko 90 lat życia Marka Edelmana to wiele historii: zagłada Żydów, powstania, antysemityzm w Polsce, komunizm, inwigilacja przez SB, pionierskie zabiegi medyczne czy aktywność międzynarodowa na rzecz praw człowieka. Z każdego fragmentu biografii przebija to, co najważniejsze i dla Edelmana najbardziej charakterystyczne: obrona słabszych, ich życia i godności.
PHILIP WILSON
Danuta Noszczyńska
Hormon nieszczęścia
Trzecia już powieść bestsellerowej autorki, której dwie pierwsze książki \”Historia nie Magdaleny\” i \”Blondynka moralnego niepokoju\” dzięki ciekawej kobiecej tematyce i dużej dawce humoru cieszyły się ogromną popularnością wśród czytelniczek w każdym wieku. 23-letnia zdesperowana Mirka, dociekając przyczyn swojego ustawicznego, damsko-męskiego pecha, ucieka się do hipnozy regresyjnej. Dzięki nadmiernej aktywności w eksperymentowaniu z ezoteryką dokonuje niechcący czasoprzestrzennej demolki, której sama pada ofiarą… ale czy do końca? Akcja powieści toczy się w Jaworznie, rodzinnym mieście autorki, i rozgrywa się w trzech wymiarach czasowych. Przesycona swoistym poczuciem humoru, przedstawia problemy i dylematy współczesnych dziewczyn i kobiet, różnice międzypokoleniowe i środowiskowe, w prześmiewczy, karykaturalny sposób charakteryzuje dzisiejszą rzeczywistość.
Andrew Morton
Tom Cruise. Nieautoryzowana biografia
Już to, co dotychczas wiemy o Tomie Cruisie z rozpisujących się o nim mediów, budzi ogromną sensację. A to, czego nie wiemy? Co jest owocem dwuletnich badań Andrew Mortona, najsłynniejszego biografa i autorytetu w dziedzinie współczesnych sław? Co takiego zawiera nieautoryzowana biografia Toma Cruise\’a, że jej autor musiał się ukrywać? Czy treść książki okaże się dynamitem, który rozsadzi Hollywood i zburzy mit amerykańskiego świata filmowego? A może chodzi o coś zupełnie innego? Tom Cruise – wybitny aktor, bezwzględny biznesmen czy fanatyczny scjentolog? Na czym polega jego wyjątkowa osobowość? Co się kryje za jego zniewalającym uśmiechem? Co naprawdę działo się w jego małżeństwach? Dlaczego wciąż prześladują go plotki o jego życiu seksualnym?
SANTORSKI & CO
Glenn H. Mullin
Czternastu Dalajlamów
tłum. Olena Waśkiewicz
Pierwszy w Polsce tak obszerny zbiór fragmentów najważniejszych dzieł kolejnych Dalajlamów, w tym Jego Świątobliwości Czternastego Dalajlamy. Znajdują się tu opowieści o życiu mistrzów oraz fragmenty ich pism i nauk. Wybrane teksty pozwalają czytelnikom posmakować literatury, którą cenili zwykli Tybetańczycy, oraz docenić wkład kolejnych przywódców duchowych w religijne i polityczne życie Tybetu. Lektura obowiązkowa nie tylko dla osób zainteresowanych tradycją duchową buddyzmu tybetańskiego, lecz także dla wszystkich nieobojętnych na los tego regionu.
Pernilla Stalfelt
Mała książka o przemocy
Mała książka o śmierci
Mała książka o kupie
tłum. Iwona Jędrzejewska
Nowa seria wydawnicza \”Bez tabu\” przybliża tematy uważane często za wstydliwe, kontrowersyjne, intrygujące, budzące zażenowanie lub niepewność, takie, o których nie potrafimy bądź wstydzimy się mówić lub których się boimy. Dlaczego nie należy się bić? Co to jest śmierć i co się dzieje z człowiekiem, który umiera? Skąd się bierze kupa i dlaczego nie należy jej dotykać? Książki szwedzkiej autorki, napisane prostym i przystępnym językiem, opowiedzą dzieciom, ale także dorosłym, o tym, co budzi w nas strach lub wstręt. W rozładowywaniu wstydu i zakłopotania pomaga jak zwykle humor, dzięki niemu trudne tematy stają się normalne, swojskie i życiowe.
NOIR SUR BLANC
Patricia Highsmith
Gra Ripleya
tłum. Michał Kłobukowski
Do posiadłości Belle Ombre, gdzie mieszka Tom Ripley, przyjeżdża Reeves Minot. Prosi Toma o pomoc w znalezieniu kogoś, kto podjąłby się zabicia konkurentów zagrażających mu w prowadzeniu nielegalnego hazardu w Hamburgu. Ripley obawia się przyjąć zlecenie Reevesa, ale obmyśla perfidną intrygę, aby wciągnąć kogoś innego w to przedsięwzięcie, jednak nieoczekiwany splot wydarzeń powoduje, że sam musi włączyć się do gry, aby skuteczniej ją reżyserować. Szybkie zwroty akcji i dokładny opis mechanizmu zbrodni powodują, że \”Gra Ripleya\” łączy zalety powieści sensacyjnej i czarnego kryminału.
Michaił Szyszkin
Włos Wenery
tłum. Magdalena Hornung
Główny bohater wiedzie życie rosyjskiego tłumacza współpracującego ze szwajcarskimi służbami emigracyjnymi. Wysłuchane przez niego historie osób ubiegających się o azyl przeplatają się z opisem jego emigracyjnej codzienności, treścią książki, którą czyta, i listów pisanych do tajemniczego Nabuchodonozora. W utworze zawarta jest druga powieść – dziennik popularnej w latach 30. XX w. śpiewaczki, oddający tak sugestywnie psychikę dziewczęcą i kobiecą oraz życie Rostowa nad Donem w czasach carskich, a potem Moskwy i Paryża lat 20., że brano go za autentyk.
Benoît Duteurtre
Dziewczynka i papieros
tłum. Anna Michalska
Niewinna, pełna naturalnego wdzięku dziewczynka i cuchnący, szkodliwy dla zdrowia papieros – czy może być większy kontrast? W tej powieści papieros jest znakiem wolności i ucieczki od obłędu codzienności, dziewczynka zaś uosabia zło, zakłamanie i okrucieństwo. Zanim pracownik Urzędu Miejskiego zostanie przyłapany przez pięciolatkę na paleniu papierosa w miejscu, gdzie jest to zabronione, wydarzy się coś, co poruszy do żywego opinię publiczną. Skazaniec upomni się o swoje prawo do \”ostatniego papierosa\”. Jak pogodzić jego prośbę z zakazem palenia na terenie więzienia? Autor powieści obnaża fałszywą moralność świata rządzonego już nie tylko, jak u Kafki, przez prawniczą biurokrację, lecz także przez media i terroryzm.
REBIS
Woody Allen
Czysta anarchia
tłum. Wojsław Brydak
Absurdalne, surrealistyczne, zabawne, a przede wszystkim inteligentne. A skoro autorem
18 tekstów składających się na \”Czystą anarchię\” jest Woody Allen, to także szalone! Bo czyż nie szalona jest historia o Myszce Miki, która jest świadkiem w sprawie nadużyć w Walt Disney Company, albo o sobowtórze słynnego aktora, porwanym przez bandytów czy też zestawienie filozofii z metodami na odchudzanie… Wygląda na to, że Allen spełnia od dawna składane obietnice, że przestanie się pokazywać na ekranie, a zacznie pisać książki. Sądząc po \”Czystej anarchii\”, zrywanie boków gwarantowane, wszak Allen książkowy tryska humorem i zabójczą ironią.
Dan Kurzman
Misja specjalna
tłum. Norbert Radomski
Do dziś liczne tajemnice II wojny światowej nie zostały rozwikłane, jedną z nich jest spisek Hitlera wymierzony przeciwko Watykanowi i papieżowi Piusowi XII. W 1943 r. pod wpływem informacji o obaleniu Mussoliniego we Włoszech, Hitler wysyła do Rzymu wojska niemieckie pod przywództwem generała SS Karla Wolffa z misją zajęcia Watykanu oraz zamordowania wszystkich członków Kurii łącznie z papieżem. Jednakże Wolff, aby zaskarbić sobie przychylność aliantów na wypadek przegranej Niemiec, zwleka z realizacją planu i przekonuje papieża do milczenia wobec tragedii społeczności żydowskiej… Opowieść Kurzmana podparta jest wywiadem, który autor przeprowadził z Wolffem przed jego śmiercią, co sprawia, że jest profesjonalną i intrygującą historią dla miłośników wojennych tajemnic.
Guy Walters
Igrzyska w Berlinie
tłum. Norbert Radomski
Temat berlińskich igrzysk olimpijskich w 1936 r. jest często przytaczany w kontekście wzbudzających emocje tegorocznych igrzysk w Pekinie. I mimo że były one najbardziej kontrowersyjnym sportowym wydarzeniem XX w., nadal pozostają mało znanym fragmentem historii. Olimpiada w Berlinie miała być kampanią reklamową nazizmu, a sportowcy byli tylko marionetkami w rękach Hitlera, który przepychem imprez i bankietów chciał kupić przychylność osobistości z całego świata. Walters jednak pokazuje, że nie tylko naziści wykorzystali igrzyska do własnych celów. Również działacze sportowi na czele z twórcą nowożytnego ruchu olimpijskiego, baronem Pierre\’em de Coubertinem, który przyjął od nazistów pokaźną łapówkę, przyczynili się do splamienia idei olimpizmu grą polityczną.
słowo/obraz terytoria
Krzysztof Rutkowski
Paryskie pasaże
\”W knajpach na lewym brzegu Sekwany rodziły się najbardziej szalone, oryginalne, a najczęściej nieskończenie głupie pomysły uzdrawiania świata, obalania rządów i wywoływania rewolucji\”, nietrudno znaleźć nawiązania do \”Pasaży\” Benjamina w książce Rutkowskiego. Są tu pasaże uliczne, podejrzane, modne i diabelskie. I każde z nich o czym innym – o paryskich tajemnicach, wystawach w Luwrze, czynnościach zakazanych i dziejach nieba i piekła. Bo dla Rutkowskiego pasaż jest nową formą literacką, która pojemnością dorównuje powieści. A jego teksty to barwne dokumenty o przygodach ciała i duszy człowieka współczesnego.
Zenon Kruczyński
Farba znaczy krew
Farba, posoka – tak w slangu myśliwskim określana jest krew upolowanej zwierzyny. Książka Kruczyńskiego, która pokazuje świat myśliwych od wewnątrz, jest tym bardziej ciekawa i prawdziwa, kiedy uświadomimy sobie, że jej autor pochodzi z rodziny o wielopokoleniowych tradycjach myśliwskich, a sam przestał polować dopiero w wieku dojrzałym. Czy człowiek jest panem na tej planecie i czemu w ogóle zabijanie dla rozrywki, sportu jest możliwe? Kruczyński spogląda na myślistwo nie tylko ze strony etycznej, lecz także religijnej, ekologicznej i psychologicznej, i próbuje odpowiedzieć na te pytania. To spojrzenie głębokie, bo pochodzi od człowieka, który zrozumiał własne błędy i przeszedł na drugą stronę.
Kategorie: Bez kategorii
Odpowiedz na treść artykułu lub innych komentarzy